Zdeněk Maryška

Zdeněk Maryška se narodil v Mariánských Lázních a po maturitě v roce 1965 nastoupil roční angažmá jako elév do plzeňského loutkového divadla ALFA. V roce 1966 začal studovat JAMU, po jejím absolvování v roce 1971 na rok zakotvil v plzeňském Divadle J. K. Tyla.

Poté byl 10 let střídavě členem Divadla bří Mrštíků, Státního divadla a Divadla na provázku v Brně. Počátkem 80. let emigroval do USA, kde se zpočátku živil jako číšník, později se ale uplatnil jako redaktor a hlasatel Svobodné Evropy a nakonec se prosadil i jako herec (Actors Studio v New Yorku, Goodman Theatre v Chicagu).

Zdeněk Maryška v inscenaci Stará dobrá kapela

Od svého návratu do vlasti v roce 1992 hostuje v řadě českých divadel, v Divadle Palace jsme ho již viděli v inscenaci Dohazovač.

Natočil i řadu filmů a televizních inscenací (Prokop Diviš, Drsná planina, Tři králové, Der Lebensborn - Pramen života, Příběh kmotra). Intenzívně se věnuje dabingu. Ve hrách J. Hubače si zahrál zatím 2x, Fotografa v Králi Krysovi a Guvernéra v Generálce.


Role

 
Václav Postránecký, Svatopluk Skopal, Naďa Konvalinková, Václav Helšus, Zdeněk Maryška, Johanna Tesařová, Karel Vlček, Zdena ...
Svatopluk Skopal, Václav Postránecký, Zdeněk Maryška v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht