Zdena Herfortová

Zdena Herfortová je brněnskou rodačkou a celý svůj umělecký život je až na malé výjimky Brnu věrná. Po studiu na JAMU nastoupila do Mahenovy činohry Státního divadla Brno, kde setrvala až do roku 1992. Od 1. 2. 1992 je významnou členkou Městského divadla Brno. Často hostuje i v pražských divadlech a v Divadle Palace nedávno zářila v roli Lindy v Hruškově inscenaci Divadelní komedie.

Úspěšně nastudovala velikou škálu rolí, od naivek (Julie, Dorotka ze Strakonického dudáka) přes role komické (Luisa z Brouka v hlavě, Lady Bracknellovou z Jak je důležité míti Filipa) a výsostně dramatické (Golda z Tovje vdává dcery, Runa z Radúze a Mahuleny) po stěžejní role ve světových muzikálech (Dolly Leviová z Hello Dolly, Bubulina z Řeka Zorby).

Zdena Herfortová v inscenaci Stará dobrá kapela

Třikrát byla nominována na Cenu Thálie a za titulní Alžbětu Anglickou tuto cenu získala. Na svém kontě má též role v několika filmech a velkou plejádu rolí v televizních inscenacích a seriálech. Vedle herecké práce působila od roku 1976 jako pedagog na JAMU, kde od roku 1998 vedla samostatný ateliér muzikálového herectví.


Role

 
Zdena Herfortová v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Václav Postránecký, Svatopluk Skopal, Naďa Konvalinková, Václav Helšus, Zdeněk Maryška, Johanna Tesařová, Karel Vlček, Zdena ...
Zdena Herfortová, Svatopluk Skopal, René Přibil, Václav Postránecký v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Václav Helšus, Svatopluk Skopal, Zdena Herfortová v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht