Antonín Procházka:Věrní abonenti

Režie
Antonín Procházka

Hrají:

Ríša
Václav Vydra

Petra
Týna Průchová / Barbora Petrová

Dana
Jana Boušková

1. herec
Vilém Dubnička / Michal Štěrba

2. herec
Antonín Procházka / Viktor Limr

biletářka
Ida Sovová

Alexandra
Barbora Vágnerová

herečka
Nina Urbánková


Antonín Procházka: Věrní abonenti, Agentura Harlekýn

Antonín Procházka: Věrní abonenti, Agentura Harlekýn

Co se stane, když si manželé sednou v hledišti každý jinam a on dostane mladou půvabnou sousedku

V hlavní roli divák

Divadelní diváci! Jak zvláštní a nevyzpytatelné společenství! Každý z nich si nese do divadla svoje úzkosti, radosti, starosti i naděje. Řada individualit, které spojuje setmělý sál hlediště a dění na jevišti. Divadlo může zasáhnout emocionálně nebo také ukrutnou nudou. Škála mezi těmito krajními polohami má nekonečně variant. Sepětí mezi jevištěm a hledištěm se měn představení od představení. Je předvídané a nepředvídatelné zároveň.

Jak už naznačuje titul Věrní abonenti, do tohoto prostředí divadla umístil Antonín Procházka děj naší komedie. Vychází, podle jeho vlastních slov, ze skutečné události. "Bývalá pokladní paní Villová mi vyprávěla, jak jedni manželé, kteří léta chodili do divadla, propásli výměnu legitimace. Dostali sice abonentky, ale každý na jiné straně řady. A ten pán se zamiloval do své nové sousedky. A tak mě napadlo, jak se asi ten jejich vztah během sezóny vyvíjel a jestli na to měly vliv i hry, které se odehrály na jevišti."

Hlavní postavou je divák Ríša. Není náhodným divákem, ale tím, kterého abonentní legitimace opravňuje k pravidelným návštěvám divadla. Prizmatem jeho pohledu sledujeme nejen situace způsobené změnou sedadel, ale i jak divadlo prostupuje jeho životem. Vytržení ze zaběhnutého světa jistot do lákavého, ale nebezpečného citového dobrodružství se s děním jeviště organicky prolíná. Divadlo se stává osobním prožitkem, osobní prožitek divadlem. Propojení zlomku Ríšova osudu s divadelními scénami umožňuje rozehrání široké škály hravosti, fantazie a humoru.