Johana Tesařová

Johanna Tesařová se narodila do divadelní rodiny, tatínek byl sólistou a maminka členkou operního sboru v Opeře Moravského divadla Olomouc. Její cesta po maturitě tedy zákonitě vedla na brněnskou JAMU, kterou v roce 1967 absolvovala mužskou rolí Kuranda v Hradilově inscenace obrozenecké hry Kurando a Špandolíno.

Ještě na škole se svými spolužáky Evou Tálskou, Zdeňkem Pospíšilem a dalšími spoluzaložila legendární Divadlo Husa na provázku, kde hrála do roku 1970. Toužila však po velkém klasickém divadle a tak v roce 1970 přijala nabídku svého dalšího spolužáka, Pavla Hradila a na 10 let se stala výraznou členkou ostravského Divadla Petra Bezruče.

Johanna Tesařová v inscenaci Stará dobrá kapela

V Divadle Petra Bezruče vytvořila celou řadu významných postav světového repertoáru (Kateřina ve Zkrocení zlé ženy, Arkadinová v Rackovi, Jossie v Měsíci pro smolaře). Zde se též setkala s dílem J. Hubače, když strhujícím způsobem ztvárnila Pilar v jeho dramatizaci románu Komu zvoní hrana. Na počátku 80. let se J. Tesařová stala členkou plzeňského Divadla J. K. Tyla a od roku 1991 je členkou Činohry ND, kde patří k oporám souboru. Často hostuje i v jiných divadlech a významná je její rozhlasová práce v rozhlase, televizi i filmu. Johanna Tesařová několik let učila na DAMU a na Pražské konzervatoři.


Role

 
Johana Tesařová v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Johanna Tesařová, Svatopluk Skopal v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Johanna Tesařová v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Karel Vlček, Svatopluk Skopal, René Přibil, Václav Postránecký, Johana Tesařová v inscenaci Stará dobrá kapela, foto: Roman Albrecht
Václav Postránecký, Svatopluk Skopal, Naďa Konvalinková, Václav Helšus, Zdeněk Maryška, Johanna Tesařová, Karel Vlček, Zdena ...